saab 9-3 aux-in

Fabryczne radio (Clarion) w samochodzie Saab 9-3 drugiej generacji nie posiada wejścia liniowego (aux-in). Istnieje jednak możliwość podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku. W sieci można znaleźć wiele informacji jak tego dokonać, jednakże wprowadzenie tego w życie nie bywa już takie łatwe i przyjemne. Większość metod wykorzystuje możliwość podłączenia zewnętrznego telefonu do samochodowego systemu audio. Istnieją dwie konfiguracje z jakimi można się spotkać w Saabie 9-3. "Telephone Prepared Cars" oraz "Handsfree Prepared Cars", które określane są jako TEL0 i TEL1. W obu przypadkach konfiguracja pinów na obudowie radia jest taka sama i jest zgodna z poniższym schematem.


Różnicą jest brak kilku pinów w systemie TEL0 wyprowadzonych w zewnętrznym kablu, do którego można się dostać rozbierając panel znajdujący się pod schowkiem od strony pasażera.


Osobiście nie dobierałem się do tego kabla, tylko od razu zabrałem się do wyciągnięcia radia. W tym celu użyłem 4 wkrętów 6x60mm, które moim zdaniem nadają się idealnie do tego celu. Należy wsunąć wkręty do oporu, aż usłyszymy pewnego rodzaju "klik". Następnie odginając dwa wkręty w lewo (dwa wkręty w pionie po lewej stronie radia) oraz dwa wkręty w prawo (te w pionie po prawej stronie) należy wysuwać radio z kieszeni.

Telefon aktywuje się poprzez zwarcie pinu TEL MUTE do GND. Powoduje to stopniowe wyciszenie systemu audio oraz wyświetlenie komunikatu na wyświetlaczu "TELEPHONE".

Pierwsza z metod, którą sprawdziłem jest metoda Setha Evansa. Wersja mniej inwazyjna polega na podłączeniu sygnału audio pod pin TEL IN oraz TEL GND poprzez kabel zewnętrzny. Inna wersja polega na wlutowaniu się w odpowiednim miejscu na płytce pcb.


Pierwszy test zakończył się następująco: po wprowadzeniu radia w tryb "Telephone", w głośniku usłyszałem dźwięki mp3 playera. Niestety tylko w jednym kanale. Teoretycznie powinienem usłyszeć sygnał mono w obu kanałach. Kolejnym krokiem było rozcięcie ścieżki pomiędzy TEL L i TEL R na płycie w celu uzyskania sygnału stereo. Niestety to nie pomogło. Dźwięk nadal słyszalny był tylko w jednym kanale. Według niektórych informacji w sieci, niektórym to działa a innym nie. Metodę Setha bardziej szczegółowo opisuje David Muir tutaj.

Należy mieć świadomość, że powyższa metoda może uszkodzić radio, o czym wspomina Seth na początku swojej strony. Aby nie upalić wejść przedwzmacniacza, należy zastosować kondensatory elektroniczne (10uF) na wejściu TEL L i R (minusem w kierunku źródła sygnału). Bardziej szczegółowo jest to opisane tutaj. W moim przypadku zastosowanie elektrolitów poprawiło minimalnie jakość sygnału, jednakże nadal tylko w jednym kanale (lewym).

Kolejną metodą, którą sprawdziłem była metoda Germana Alvareza. Polega ona na przerutowaniu wstępnie przetworzonego sygnału z wejść zmieniarki cd na wejścia telefoniczne.


1. Rozcięcie ścieżki pomiędzy TEL L a TEL R
2. Rozcięcie ścieżek do CDAC L oraz CDAC R
3. Rozcięcie ścieżki do przedwzmacniacza TEL L
4. Przerutowanie ścieżek z przedwzmacniacza TEL L do punktu, który prowadził do przedwzmacniacza CDAC L oraz analogicznie dla kanału prawego
5. Podłączenie sygnałów do wejść zmieniarki, przy czym masy muszą być odseparowane po stronie pcb
6. Podłączenie sygnałów TEL MUTE oraz GND


Metoda ta zakończyła się sukcesem. Dźwięk czysty, stereo. Należy mieć tylko świadomość tego, że nie użyjemy już zmieniarki cd. Tych, co chcieliby zachować pełną funkcjonalność systemu audio, łącznie z systemem onStar, odsyłam do bloga Germana. Polecam też ciekawe zestawienie dwóch metod (Setha i Germana) do pobrania tutaj.

Istnieją również inne metody uzyskania wejścia liniowego, np takie które wymagają włożonej i grającej płyty cd jak tu lub tu.

Komentarze

Prześlij komentarz