Podczas zabaw związanych z transmiterem fm, zastanawiałem się nad układem "zatopionym" w żywicy epoksydowej - tzw. układem chip on board.
Początkowo układy typu COB wykorzystywane były w aplikacjach takich jak zegarki, kalkulatory czy zabawki, obecnie praktycznie we wszystkich urządzeniach elektronicznych, zwłaszcza tam gdzie ważne jest zmniejszenie kosztów produkcji oraz miejsca (miniaturyzacja), zwiększając równocześnie złożoność i niezawodność układów. Technologia COB pozwala zmniejszyć rozmiar liczby połączeń lutowniczych, zmniejszyć opór elektryczny, zapewnić większą szybkość transmisji a co najważniejsze: jest bardzo trudna do skopiowania (reverse engineering). O innych zaletach (głównie zaletach, gdyż jest to artykuł firmy zajmującej się technologią COB) można przeczytać tutaj.
Jednakże jak się okazuje, nie ma rzeczy, których nie da się skopiować czy podejrzeć, jak są zbudowane. Poszperałem trochę po sieci i natrafiłem na bardzo ciekawe strony. Silicon Pr0n to strona poświęcona inżynierii wstecznej układów scalonych - IC (integrated circuit) RE (reverse engineering). Można znaleźć na niej porady jak "wyłuskać" układ z żywicy epoksydowej lub podejrzeć zdjęcia tego, co siedzi w środku IC czy elementów takich jak diody i tranzystory.
Np ten tutorial jest o tym, jak wyłuskać układ z różnych materiałów (żywica epoksydowa, ceramika, plastik, metal) a ten o różnych sposobach wyłuskiwania z żywic epoksydowych (chemicznych, mechanicznych, termicznych).
Oto efekty:
Podobnymi sprawami zajmuje się grupa Flylogic, na ich blogu można znaleźć niesamowite zdjęcia tego typu:
Podobne zdjęcia tego typu można znaleźć tutaj. Oto przykłady tranzystora FET w powiększeniu:
I jeszcze jedna strona poświęcona podobnej materii - tutaj.
Uwaga ! Przedstawiane na powyższych stronach metody chemiczne mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego.
Przykłady działania kwasu azotowego:
Komentarze
Prześlij komentarz