transmiter fm

Jakiś czas temu natrafiłem w sieci na dość stary (luty 2007) artykuł o samochodowym transmiterze mp3. Postanowiłem zgłębić temat i w tym celu zakupiłem dwa takie oto transmitery na znanym portalu aukcyjnym.


Idea? W prosty i tani sposób można uzyskać mp3 player z możliwością wejścia usb/sd i wyjściem liniowym w celu podłączenia do radia samochodowego poprzez aux-in lub ogólnie wyposażyć sprzęt audio o wejście usb. Podobny wątek jest już dosyć długo eksplorowany na elektrodzie tutaj lub tutaj.

Po uruchomieniu urządzeń okazało się, że w jednym z transmiterów nic nie muszę przerabiać i wejście liniowe audio jest wyjściem w przypadku podania dźwięku z usb/sd! W innym przypadku transmiter należy minimalnie zmodyfikować i sygnał audio podać np z transmitera fm.

Transmitery praktycznie nie różnią się od siebie pod względem budowy. Zasilanie 12Vdc z gniazda zapalniczki w samochodzie, wyświetlacz TFT, wejście na kartę pamięci SD/MMC, wbudowane gniazdo USB, wejście liniowe, sterowanie za pomocą pilota. Po rozebraniu okazało się, że występują minimalne różnice w płytkach pcb oraz wykorzystanych układach scalonych.

Transmiter 1: zatopiony dekoder mp3, transmiter fm - KT0803L (kt micro), pamięć eeprom na i2c - ahmlh042 (przechowywana animacja, która wyświetlana jest przy starcie transmitera na lcd?)
Transmiter 2: zatopiony dekoder mp3, transmiter fm - as6001sp8, brak pamięci eeprom

Niestety, najważniejszy z układów jest zatopiony w żywicy epoksydowej (chip on board). Na pewno jest to układ posiadający dekoder mp3, przetwornik d/a, kontroler usb. Po układzie pinów można się domyślić, że jest to układ typu BU9432-C1 lub podobny. Zacząłem szperać po sieci i okazało się, że obecnie wszystkie transmitery zbudowane są z układów typu "chip on board". Tego typu rozwiązania są dużo tańsze, nie można ich łatwo skopiować, są też nienaprawialne.



Na szczęście, w niektórych jeszcze transmiterach, sygnał audio można wyciągnąć z transmitera fm, chociaż ostatni wątek postu na elektrodzie wskazuje na to, że i ten układ został zintegrowany do głównego scalaka i zalany żywicą.


Komentarze

  1. witam,
    mam transmiter z płytką identyczną jak na ostatnim foto. to właśnie przykład takiego ze zintegrowanym transmiterem w głównym czipie, z którego sygnału audio nie da się wyciągnąć?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie posiadam tego modelu, ale wydaje mi się, że gdzieś ten sygnał powinien być wyprowadzony (kanał L,R,gnd). Jeżeli scalak jest zatopiony, to można szukać jeszcze po ścieżkach, przelotkach odchodzących od układu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taki transmiter to jakby przejściówka, dobrze rozumiem? Chodzi o to, żeby na przykład z telefonu muzykę przekierować na radio w samochodzie, tak to zrozumiałem. Mi teraz do radia to by się bardziej wzmacniacz samochodowy przydał. Już nawet małe rozeznanie jakie są w sklepie https://www.oleole.pl/wzmacniacze-samochodowe.bhtml zrobiłem. Nie ma problemu żeby coś odpowiedniego wybrać uważam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy główna płytka transmitera też jest zasilana napięciem 12v? Jeśli tak, to co robi płytka pomocnicza, która jest mocowana we wtyczce?
    Pytam, bo kombinuję w drugą stronę - chcę sygnał z telefonu podać do transmitera po kablu jack-jack, a następnie wysłać do domowego radia falami fm. A telefon ma ciągnąć po wifi radio internetowe.

    OdpowiedzUsuń
  6. 33 year-old Programmer Analyst II Perry Siney, hailing from Le Gardeur enjoys watching movies like Class Act and Hiking. Took a trip to Lagoons of New Caledonia: Reef Diversity and Associated Ecosystems and drives a Bentley Litre Le Mans Sports 'Bobtail'. strony

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz